Животните? Влезнали сте на правилното място!

Риба Бета

Бета  e род дребни тропически риби, широко отглеждани като декоративни. Акваристите ги наричат Бойни рибки, заради агресивното им поведение. Достигат дължина до 5 – 6 cm. Оцветяването може да бъде доста пъстро.

Разпространение
Разпространена в Тайланд, някои части на Китай, полуостров Индокитай и Малака, о-в Калимантан, Суматра и Ява. Обитават богати на растителност ручеи, малки рекички, а също и блатисти водоеми.

Размножаване
След хвърлянето на хайвера женската се отделя, а мъжкият остава да пази хайвера до излюпването му и се маха след проплуването на малките. Инкубационен период на хайвера е 1 – 2 денонощия. Малките могат да плуват след 1 – 5 денонощия.

При отглеждане в аквариум, нивото на водата трябва да се понижи с 5 cm, за да могат личинките да поемат кислород. Малките рибки се хранят със зоопланктон или малко сварен жълтък, разбит в кафена лъжичка с вода.


Декоративна рибка Бета 
История и отглеждане
Бетите са много символични риби, и още в древен Китай се смятали за рибите на късмета и спокойствието. По-късно те се смятали са фън-шуй риби. Те извличат въздух от водата и нямат нужда от помпа при отглеждането и развъждането.

Най-често срещани са сините и червените, но напоследък акваристите открили и други видове, като черно-жълти, червено-сини и бели.
Сладководни риби

Гупи

Размножаване - Гупите са много продуктивни живородни рибки. Бременността на гупите е 21-30 дни (средно 28 дни), варира според температурата на водата. След като женската гупи е осеменена се появява тъмно петно около ануса, така нареченото родилно петно. С времето то нараства и става по-тъмно. Точно преди раждането очите на малките рибки могат да се видят през прозрачната стена на родилното петно. Гупите предпочитат вода с температура 27 °C за репродукция. Женската може да роди от 2 до 100 малки рибки, но обикновено са между 5 и 30. От момента на раждането си, всяка малка рибка е способна да плува, яде и да се предпазва от опасности. Веднага след раждането, женската е готова за ново оплождане. Всъщност гупите имат способността да складират сперма, това означава, че тя може да забременее няколко пъти само от едно сношение.

Младата рибка, ще достигне полова зрялост за един – два месеца. Те се хранят със специална храна за малки рибки или от остатъците на по-възрастните. Понякога кълват водораслите.

Гупите притежават полов диморфизъм. В дивата природа женските са сиви, а мъжките имат ивици и точки, които могат да са жълти, оранжеви, сини, червени, черни и дори виолетови.
Гупите често се отглеждат заради естествените си природни цветове, затова домашните гупи са станали по-слаби от дивите си събратя. Като резултат гупите умират за 2-3 дни от стрес или промяна на pH. Не издържат на големи температурни аплитуди.  

Скаларии

Скалариите са род лъчеперки от семейство Цихлиди. Включва три вида, разпространени в басейните на реките Амазонка, Ориноко и Есекибо в Южна Америка. Отглеждат се като декоративни рибки.

Отглеждат се лесно в големи аквариуми. Рибките са всеядни, хранят се както с жива, така и с растителна храна. За размножаването е добре да се вземат 4-5 млади скаларии, защото индивидите си избират партньор. Териториални са, затова често навлизат в конфликт с други риби, навлезли в територията им.

Полът на скалариите не е лесен за определяне - нямат изразен полов диморфизъм. Хвърлянето на хайвер става със смяна на вода и добавяне на прясна такава. Двойката почиства листо на широколистно растение и женската хвърля хайвера. След оплождането е препоръчително добавянето на трипафлавин - той предпазва от появата на гъбички и отмирането на хайвера. След 2 дни малките се излюпват, а родителите ги пренасят на друг лист, докато личинките не започнат да плуват. Захранват се с артемия.

Обикновен неон

Обикновеният неон, още Неонова тетра, е вид сладководна риба от семейство Харациди. Често се бърка с Червения неон, поради почти еднаквото им оцветяване. Този вид произхожда от северните части на Южна Америка. Разпространен е в река Амазонка и нейните притоци. Обитава плитчините на реки с тъмни, меки и кисели води с температура 20 - 26 °C.
Тези рибки имат вретенообразно тяло достигащо на дължина до максимум 3 cm. Притежават ярко оцветяване и „светеща“ синя ивица по дължината на тялото си, започваща от носа и стигаща до опашния плавник. Над нея гърба е оцветен в маслинено зелен цвят, а под нея има ярко червен участък, простиращ се от средата на тялото до опашката. Коремната им област е сребриста на цвят, а плавниците са ефирни и почти прозрачни. 
Хранене - В естествената си среда обикновения неон се храни с растителна маса, малки червеи, ракообразни и ларви на насекоми.
Сладководни риби